Kniha, která se vám vryje do paměti!
Stalo se vám už, že si nějakou událost pamatujete jinak než ostatní? Mně ano. Mám hned několik takových společných zážitků v rodině nebo s kamarády, a dokonce se nemůžeme shodnout s partnerkou, jak přesně probíhalo naše první rande.
Zatímco jiný pohled své babičky jsem bral s rezervou, u mých vrstevníků mě to vždy zaráželo. Jak je možné, že se naše vyprávění v tolika bodech liší? A lze s tím něco dělat?
Odpovědi mi přinesl Charan Ranganath, neurovědec a psycholog, jehož jméno pravděpodobně brzy zapomenu. Co mi však v hlavě rozhodně zůstane, jsou informace, které jsem z jeho knihy načerpal a které mi nabouraly moji představu toho, že o paměti něco vím.
Co jsem se dozvěděl?
Jak složitě a hravě paměť funguje, jak se lépe učit a kdy je zapomínání vlastně v pořádku. Jak neuvěřitelně tenká je pro mozek hranice mezi vzpomínáním a imaginací – falešné vzpomínky se dají vsugerovat snadněji, než byste čekali. Nebo jak chytře redukovat vliv dezinformací a vlastních předsudků.
Co z knihy právě testuji?
Jednoduché „hacky“, které mi (zatím spolehlivě) pomáhají rozpomínat se, kde jsem tentokrát nechal klíče nebo pro co jsem to šel do kuchyně. Geniální!
Co jsem si uvědomil?
Třeba že nechci svou prefrontální kůru ždímat častým multitaskingem. Že při důležitých událostech už se nebudu tolik soustředit na pořizování fotek a videí, ale ponořím se do daného okamžiku naplno, aby mi v paměti utkvělo to nejdůležitější – emoce, pocity, zvuky, vůně, …
A že má vlastní paměť až příliš často determinovala to, kdo jsem a kým můžu být.
Zkrátka, pokud vaše rodiče trápí potíže s pamětí, pořiďte jim tuto knihu. Uklidní je a nabídne jim nástroje, jak s tím bojovat. A těm z vás, které zapomínání zatím tolik netrápí, kniha může poskytnout podobná prozření jako mně.
Jan Škrlant
Kniha, která se vám vryje do paměti 🧠
„Zapomínání není selhání paměti; je to důsledek procesů umožňujících našemu mozku upřednostňovat informace, které nám pomáhají vyznat se ve světě a rozumět mu.“
Paměť je mnohem víc než jen dokonalý záznam minulosti – a navíc ji lze úspěšně vycvičit, abyste si zapamatovali to, co je pro váš život skutečně důležité. Lidský mozek totiž není stavěn k memorování, ale především k myšlení.
Neurovědec a psycholog Charan Ranganath na základě aktuálních výzkumů a poutavých osobních příběhů boří zažité mýty o vzpomínkách, zapomínání i efektivním učení. Odhaluje nejen způsob, jímž náš mozek pracuje s minulostí, ale především, jak tyto informace dále využíváme k porozumění sobě samým.

V knize se dále dozvíte:
„Tato kniha nabízí radikálně nové a poutavé vysvětlení toho, jak a proč si pamatujeme.“