Algoritmy pro život

Jak využít počítačové algoritmy při každodenním rozhodování

Brian Christian a Tom Griffiths

Čemu se mám v práci věnovat nejdřív? Bude lepší zaparkovat na prvním volném místě, nebo jet dál do centra? Kolik bytů mám projít před rozhodnutím o koupi? Půjdeme večer do restaurace, nebo se najíme doma? Kde jsou dvě stejné ponožky?

Poznáváte svou nerozhodnost?

Nejste sami.

Jakkoli to zní překvapivě, v běžném životě neustále řešíme obdobu nejtěžších problémů, jimiž se zabývají informatici. Od počítačů neočekáváme váhání, neefektivitu, ani lítost nad špatným rozhodnutím – proč tedy nevyužít počítačových postupů pro optimalizaci našich každodenních rozhodnutí?

Běžně
Běžná cena je maloobchodní cena, za kterou je kniha obchodována na knižním trhu.
Cena

skladem

Běžně
Rozměry

ihned ke stažení

Audio kniha obvykle vychází do 8 týdnů od vydání papírové verze. Papírová verze byla vydána: 02.11. 2017

Chcete vědět, až kniha vyjde?

Slevy zvýhodněných balíčků jsou kalkulovány z běžné ceny, za kterou je kniha obchodována na knižním trhu

O knize

Algoritmy pro život jsou strhujícím pojednáním o způsobech využití počítačových algoritmů v každodenním životě. Autoři dokázali proměnit poznatky z oblasti informatiky ve strategie k řešení mnoha problémů v běžném životě — od hledání partnera či partnerky po nalezení parkovacího místa, od řazení obsahu e-mailové schránky po pochopení fungování vlastní paměti. Všichni se musíme často rozhodovat, ačkoli se potýkáme s nejistotou, časovými omezeními, neúplnými informacemi a rychle se měnícím světem – a v této zábavné knize sahající napříč vědeckými obory nejen že najdete srozumitelně podané praktické rady, jak přitom efektivně využít čas, prostor a úsilí, ale současně pochopíte součinnost algoritmů a lidské mysli.

"Žít podle poznatků informatiky nakonec nevypadá tak špatně. Na rozdíl od většiny jiných rad jsou tyto podpořeny důkazy."

V této důvtipné knize se mimo jiné dozvíte
  • Jaké algoritmy využíváme intuitivně a jaké bychom k nim měli přidat.
  • Co stojí za to udělat a kdy to včas nechat být.
  • Jakým způsobem dělit svou pozornost.
  • Kolik chaosu se vyplatí akceptovat.
  • Do jaké míry máme poznávat nové věci a kdy si užívat ty ověřené.
  • Jak vyřešit záhadu třídění ponožek.

"Intuitivně chápeme, že život je hledáním rovnováhy mezi novostí a tradicí, mezi nejnovějším a nejlepším, mezi riskováním a vychutnáváním si věcí, které známe a zbožňujeme. Vyvstává zde však otázka: jaký poměr vlastně hledáme?"

Knize se podařilo dosáhnout:

  • #1 Amazon absolutní bestseller v kategorii Věda
  • Best Books of the Year, MIT Technology Review
  • Bestselling Business Books of the Year, Business Insider
  • Best Science Books of the Year, Amazon
  • Top Picks in Science, Barnes & Noble
  • Must-Read Brain Books of the Year, Forbes
Parametry
Původní název:Algorithms to Live By: The Computer Science of Human Decisions
Překladatel:Filip Drlík
Edice:Pod povrchem
Počet stránek:400
Počet ilustrací:14
Vazba:Brožovaná
Barevnost:Černobílá
ISBN:978-80-7555-037-8
Vydáno:2. 11. 2017
Dostupné formáty:tištěná, e-kniha
Cena tištěné knihy:399 
Cena e-knihy:269 
Formáty e-knihy:epub, mobi, pdf

Ponožky

Řekli o knize

„Pozoruhodná kniha… Algoritmy, o kterých autoři píší, jsou pro život užitečnější, než bych si kdy vůbec pomyslel.“ — Forbes (USA)

„Poutavé a zábavné dílo. Algoritmy pro život jsou plné praktických rad, jak efektivněji využít čas, prostor a úsilí. Jedná se také o fascinující pojednání o mechanismech informatiky a lidské mysli. Ať už chcete vylepšit svůj seznam úkolů, zorganizovat šatník nebo pochopit lidskou paměť, tato kniha bude stát při vás.“ — Charles Duhigg, autor knihy Síla zvyku

“Christian a Griffiths v této pozoruhodně barvité, fascinující a neskutečně čtivé knize ukazují, kolik se toho můžeme přiučit od počítačů. Všichni jsme už slyšeli o moci algoritmů – ale Algoritmy pro život ve skutečnosti nádherně vysvětlují, jak algoritmy fungují a jak je můžeme využít k vlastnímu prospěchu a lepším rozhodnutím ve vlastním životě.“ — Alison Gopniková, spoluautorka knihy The Scientist in the Crib (Vědec v kolébce)

„Dlouho jsem čekal, až se objeví kniha, která propojí výpočetní modely s lidskou psychologií – a Christian s Griffithsem v tomto ohledu překonali veškerá má očekávání. Jde o úžasnou knihu napsanou takovým způsobem, aby každý zvládl pochopit informatiku řídící náš svět – a především její význam v našem životě.“ — David Eagleman, autor knihy Inkognito: aneb Tajný život mozku

„Po dočtení knihy jsem byl přesvědčený. Ne proto, že by se mi líbila myšlenka života ve stylu nějakého hyperracionálního vulkána, ale protože výpočetní algoritmy mohou být překvapivě užitečné pro přijetí chaotických kompromisů skutečného, nevulkánského života.“ — The Guardian (UK)

V knize jsem si naprosto hověl... Je dokonalým protilékem k častému argumentu mladých studentů matematiky: ‚Jaký to má smysl? Tohle ve skutečném životě nikdy nepoužiju!‘... Ať už se jedná o relativní jednoduchost pravidla 37 % nebo omračující možnosti teorie her, celý obsah je potenciálně praktický a zároveň velice poutavě představený. Doporučujeme.“ — Popular Science (UK)

Obsah knihy
Úvod 9
01 Optimální zastavení 16
02 Zkoumat/užívat 40
03 Řazení 70
04 Mezipaměť 98
05 Plánování harmonogramů 121
06 Bayesovo pravidlo 147
07 Přeurčení 170
08 Uvolnění 191
09 Náhoda 206
10 Sítě 231
11 Teorie her 256
Závěr 285
Poznámky 293
Literatura 358
Rejstřík 385
O autorech

Brian Christian je spisovatel a novinář, autor knihy o umělé inteligenci The Most Human Human. Kromě počítačové vědy vystudoval i filozofii a poezii.

Tom Griffiths působí jako profesor kognitivní psychologie na univerzitě v Berkeley. Publikoval více než 150 studií o kognitivní psychologii a kulturní evoluci.