Dítě na vlastní pohon

Proč svěřit svým potomkům více kontroly nad životem

William Stixrud & Ned Johnson

Běžně

skladem

Rozměry
Cena

ihned ke stažení

Rozměry

mp3

Namlouvá

Borek Kapitančik

Cena

ihned ke stažení

Přehrát ukázku
-0:00

Slevy zvýhodněných balíčků jsou kalkulovány z běžné ceny, za kterou je kniha obchodována na knižním trhu

Rodičovství není snadné – milujeme své děti a děláme pro ně, co můžeme. Ale opravdu závisí úspěch potomků na tom, kolik úsilí věnujeme jejich školním výsledkům a volnočasovým aktivitám? Dítě na vlastní pohon vás přesvědčí, že trend přehnané péče, tzv. helicopter parenting, je prokazatelně škodlivý. A že to nejlepší, co můžete dětem poskytnout, je pocit kontroly nad svým životem. Vyzkoušejte, je to snadnější, než si myslíte.

O knize

William Stixrud a Ned Johnson mají za sebou v součtu 60 let praxe s demotivovanými, úzkostnými a depresivními dětmi. Znají všechna vaše rodičovská trápení a mají na ně řešení. Dokazují to nejen výzkumy o funkci mozku a objevy z oblasti behaviorální terapie, ale zejména úspěchy, kterých dosáhli u svých klientů po změně přístupu rodičů. S empatií, vlídností a hlubokým pochopením pro vaše obavy vám vysvětlí, že stejně jako u dospělých je totiž nejdůležitější podmínkou správného nastavení emočních a psychických procesů pocit kontroly: dítě musí cítit, že svůj život může ovlivňovat.

Neznamená to však, že se máte vzdát veškeré své autority. V této rodičovsky úlevné knize se dozvíte, jak přestat být šéfem a stát se svému dítěti důvěryhodným konzultantem i milující oporou a jak u svých dětí vybudovat silnou vnitřní motivaci a psychiku odolnou vůči stresu. Je to dlouhá cesta, ale stojí za to se na ni vydat: na jejím konci čeká rodinná pohoda a štěstí.

V našem uspěchaném a konkurenčním světě snadno zapomínáme na základní věc: že užívat si své děti je jednou z nejlepších věcí, co můžeme pro sebe i pro ně udělat.

Parametry
Název původní knihy:The Self-Driven Child: The Science and Sense of Giving Your Kids More Control Over Their Lives
Překladatel:Eva Nevrlá
Edice:Žádná velká věda
Počet stránek:376
Počet ilustrací:3
Vazba:Měkká
Barevnost:Černobílá
ISBN:978-80-7555-065-1
Velikost:143 × 215 mm
Vydáno:30. 01. 2019
Dostupné formáty:tištěná, audiokniha, e-kniha
E-kniha:279 
Formáty e-knihy:epub, mobi, pdf
Formáty audioknihy:mp3
V knize se mimo jiné dozvíte
  • Které čtyři typy demotivace u dětí rozeznáváme a jak s nimi pracovat,
  • proč vnější motivace z dlouhodobého hlediska selhává,
  • co dětem způsobuje toxický stres a proč se mezi nimi šíří epidemie úzkosti a deprese,
  • jak si naopak mohou vybudovat odolnost vůči stresu, z níž budou čerpat celý život,
  • jak pomáhat dětem s poruchami učení, autistického spektra, nebo ADHD,
  • kterou školu vybrat a jak řešit náročné komunikační situace s učitely,
  • jak si odnést to nejlepší ze světa digitálních her a přitom nepodlehnout závislosti,
  • je se správně připravit na zkoušky a testy,
  • co můžete pro zlepšení vztahů udělat už dnes večer.

Lidé zapomenou, co jste řekli, lidé zapomenou, co jste udělali, ale nikdy nezapomenou, jak jim s vámi bylo. Myslete na to, jak vašim dětem s vámi je. Jak chcete, aby se cítily? Milované. Mající vaši důvěru. Schopné. Nechť je to i spolehlivý kompas pro vaše rodičovská rozhodnutí.

Obsah
Poznámka autorů 9
ÚVOD: Proč je důležité, mít pocit kontroly nad životem 11
KAPITOLA 1: Co nám způsobuje největší stres 17
KAPITOLA 2: „Mám tě příliš rád, než abych s tebou válčil kvůli domácím úkolům“ 38
KAPITOLA 3: „Je to na tobě“ 63
KAPITOLA 4: Uklidňující přítomnost 90
KAPITOLA 5: Skrytý pohon 114
KAPITOLA 6: Radikální odstávka mozku 142
KAPITOLA 7: Spánek 159
KAPITOLA 8: Jak posílit míru kontroly ve škole 179
KAPITOLA 9: Online 24/7 201
KAPITOLA 10: Trénink mysli a těla 230
KAPITOLA 11: Jak přistupovat k dětem s poruchami učení, ADHD a autismem 249
KAPITOLA 12: Jak na standardizované testy 272
KAPITOLA 13: Pro koho je vhodná vysoká 292
KAPITOLA 14: Alternativní cesty 311
Závěrem 329
Poděkování 331
Poznámky 334
Rejstřík 366
Řekli o knize

Namísto důvěry vkládané do rozhodnutí svých dětí trvá většina rodičů na mikromanagmantu úplně všeho, od domácích úkolů až po volbu kamarádů. Stixrud a Johnson mají pro tyto rodiče vzkaz: „Přestaňte!“ – National Public, Radio

Dítě na vlastní pohon je přesvědčivá, revoluční a moudrá kniha. Dodá rodičům odvahu přistoupit k výchově jinak a zároveň jim poskytne potřebné nástroje a metody. Ukazuje, jak snížit stres u sebe i svých dětí, jak v dětech podpořit vnitřní motivaci, psychickou odolnost a zdravý rozvoj a jak je dovést v životě k úspěchu. Hlavní sdělení – že bychom svým dětem měli důvěřovat a poskytnou jim nad životem více kontroly – by si měli vzít k srdci všichni rodiče. – Tina Payne Brysonová, Ph.D., spoluautorka knihy Rozvíjejte naplno mozek svého dítěte a No-Drama Discipline

Dokonalý bojový plán útoku na úzkost, která dnes děti tak ochromuje a ničí jejich skutečný potenciál. Tato mimořádná kniha vrhá světlo na temnotu hrůzy ze standardizovaných testů, na chronickou nespavost, závislost na sociálních sítích a celou řadu dalších stresujících faktorů v životě dnešních dětí a teenagerů. Autoři však nejen démony odhalí a pojmenují – nabízejí i metody, jak je porazit. Přečtěte si tuto moudrou, trefnou a zároveň vysoce vědeckou knihu a pomůžete svým dětem najít krásu učení a radost z vnitřní motivace. Pro rodiče povinná četba. – Ron Suskind, autor knihy Life, Animated

Kniha Dítě na vlastní pohon navede rodiče do onoho optimálního bodu výchovy mezi helikoptérovým rodičovství na straně jedné a příliš benevolentním rodičovstvím na straně druhé. Autoři Stixrud a Johnson zakládají své jasné a praktické rady na moderním vědeckém výzkumu i mnoha letech vlastních zkušeností při práci s dětmi a teenagery. Pro přemýšlivé rodiče bude vynikajícím zdrojem poznatků i praktických postupů. – Lisa Damour, Ph.D., autorka knihy Untangled

O autorech

William Stixrud

William Stixrud

je klinický neuropsycholog, který již přes třicet let pomáhá dětem vyrovnat se s úzkostí, poruchami učení a problémovým chováním. Působí ve washingtonské nemocnici Children‘s National a na Univerzitě George Washingtona, kde přednáší na téma mozku mladistvých, motivace, účinků stresu a vlivu používání technologií.

Ned Johnson

Ned Johnson

je zakladatelem významného doučovacího centra PrepMatters ve Washingtonu a spoluautorem knihy Conquering the SAT (Jak zdolat testy SAT). Je vyhledávaným přednášejícím a koučem v oblasti studijních dovedností, vztahů mezi rodiči a dospívajícími nebo zvládání úzkosti.