Hacknutá čeština

Neortodoxní slovník dnešní mateřštiny

Martin Kavka, Michal Škrabal

Hacknutá čeština

Běžně
Běžná cena je maloobchodní cena, za kterou je kniha obchodována na knižním trhu.
Cena

skladem

Běžně
Běžná cena je maloobchodní cena, za kterou je kniha obchodována na knižním trhu.
Cena
Formáty

ihned ke stažení

Audio kniha obvykle vychází do 8 týdnů od vydání papírové verze. Papírová verze byla vydána: 24.10. 2018

Chcete vědět, až kniha vyjde?

Slevy zvýhodněných balíčků jsou kalkulovány z běžné ceny, za kterou je kniha obchodována na knižním trhu

Slýcháme je kolem sebe – poletují v tramvajích a hospodách, smějí se jim kolegové, sociální sítě je milují a některá to dotáhla až do médií. A také jste se přistihli u toho, že občas netušíte, o čem je vlastně řeč? Záchrana v podobě nejzábavnějšího českého slovníku neologismů je tu.

Knihu nutně potřebujete, díky ní nehrozí, že se z vás stane uál.

O knize

Hacknutá čeština přináší výběr toho nejlepšího, co Martin Kavka za deset let sesbíral ve svém internetovém slovníku Čeština 2.0, do něhož přispěly stovky jeho uživatelů. Společně s lexikografem Michalem Škrabalem vybral více než 3 000 nových, nestandardních slov, která jsou živelným svědkem naší doby. Ať už se týkají alkoholu, politiky, sexu či jakékoli jiné stránky života, všechna je spojuje láska k češtině a radost z její hravosti.

Kromě slovníkového „best-off“ v knize najdete taky povídání zakladatele slovníku Martina Kavky s devíti osobnostmi, pro něž je současná čeština pracovním nástrojem. O tom, jak si s jazykem hrají a jaké v nich vzbuzuje emoce, vyprávějí blogerka, copywriterka a markeťačka Michelle Losekoot, lektor tvůrčího psaní René Nekuda, herec Jan Zadražil, básník a twitřan Petr Kukal, překladatelka Anežka Charvátová, sloganistka Lenka Papřoková, stand-up komik Pavel Tomeš, lingvistka Michaela Lišková a jazykozpytec Jiří Marvan.

Parametry
Edice:Briquet
Počet stránek:272
Počet ilustrací:27
Vazba:Měkká
Barevnost:Dvoubarevná
ISBN:978-80-7555-058-3
Velikost:152 × 152 mm
Vydáno:24. 10. 2018
Dostupné formáty:tištěná, e-kniha
Cena tištěné knihy:349 
Cena e-knihy:239 
Formáty e-knihy:epub, mobi, pdf
V knize se mimo jiné dozvíte, že

Slovník hacknuté češtiny si nejen užijete, ale navíc si díky němu obohatíte slovní zásobu. Zjistíte, kdo je krachonoš, vadína, surikata, řvoused nebo kontokorentiér, co obnáší mít čvančary, memopauzu, chcavenku či kurvítko a co znamená jet haldy, milošekunda, nánotechnologie, alzaheimer nebo třeba benevtip.

Obsah
Úvod autora: Martin Kavka 5
Slovo lexikografa: Michal Škrabal 8
Slovník novotvarů: A - Z 11 - 267
Profesionální lovci novotvarů: Michaela Lišková 35
Do textů sahám, abych byl uvěřitelnější: Honza Zadražil 59
Posilovna tvůrčího psaní: René Nekuda 83
Umění radikální zkratky: Lenka Papřoková 123
Stand-up comedy a národní obrození 2.0: Pavel Tomeš 145
Lidé na tweetech milují vlastní podíl: Petr Kukal 173
Překladatel vs. novotvary 1:0 : Anežka Charvátová 199
Osm zastavení u češtiny: Jiří Marvan 225
Kam míří čeština ve věku socek: Michelle Losekoot 253
Doporučená literatura 269
Řekli o knize

Robert Vlach„Myslíte si, že umíte česky? Hovorová Čeština 2.0 vás drze vyvede z omylu. Protože zatímco my stárneme, naše mateřština neustále mládne. Krásná a vtipná, důležitá kniha. Za mě cajk!“ – Robert Vlach, autor bestselleru Na volné noze

Michal Viewegh„Svěží, nenudnej (dokonce občas zábavnej) a fakt potřebnej slovník! Ne že bych hodně slov neznal (s výjimkou těch ajťáckejch), ale pro rozšíření a osvěžení zastaralý slovní zásoby šestapadesátiletýho spisovatele je to skvělý!“ – Michal Viewegh, spisovatel

Aleš Háma„Mám radost, že se vaše úsilí konečně zhodnotí i knižně. Tohle dílo totiž ukazuje škarohlídům, kteří tvrdí, že se náš jazyk nevyvíjí a skomírá, že je tomu právě naopak. Současná mluva a čeština prostě mají co nabídnout, stačí jen poslouchat, číst anebo se občas pobavit a poučit na www.cestina20.cz.“ – Aleš Háma, herec a moderátor

„Příští měsíc budu padesát jedna let v Kanadě. Náhodou jsem objevil váš slovník, obdobu Urban Dictionary. Mohu tedy držet krok s češtinou, aniž bych se obtěžoval tam jet a slyšet nová slova. Měl jsem mylný dojem, že český humor odumírá. Je to pro mne překvapení a potěšení, že se takhle bojuje proti hrozné politické situaci a tzv. českých politicích, od vlády až po vesnické tlučhuby.“ – Pavel Stanislav, Calgary

O autorech

Martin Kavka (1977) je lovec slov a zakladatel internetového projektu Čeština 2.0. Ve zbývajícím čase pracuje jako firemní novinář v agentuře Corporate Publishing. Je také spolutvůrcem rodinné značky 4 Kavky, pod kterou spolu s manželkou a dvěma dětmi oprašuje a vyrábí hry, na něž by se nemělo zapomenout. Hlavu si čistí běháním, na cestách nebo u dobré knihy.

Michal Škrabal (1979) působí jako lexikograf v Ústavu Českého národního korpusu. Vystudoval lotyštinu a češtinu na FF UK, byl redaktorem literárního obtýdeníku Tvar. Má rád vlastivědně-gastronomické rajzování (preferovány návštěvy minipivovarů) a četbu. Jazyk je mu nejen zdrojem obživy (preferován hovězí jazyk v aspiku), ale i zábavy.