Kód života

Běžná cena: 349 
Naše cena: 297 
skladem 15 % sleva

Může se vám tato představa nelíbit, ale je to fakt: čím starší jste, tím více se podobáte svým rodičům. Zděděné rozdíly v DNA představují totiž největší systémovovou sílu při formování naší osobnosti, větší, než vlivy prostředí, výchovy, vzdělání, i náhodných událostí a s věkem se jejich exprese zvyšuje! Žijeme v převratné době nových objevů, které mění klinickou psychologii i výzkum, a jakmile naplno vstoupíme do věku personální genomiky, ovlivní nás všechny.

Prof. Robert Plomin se genetickému výzkumu věnuje téměř padesát let. Řídí dlouhodobé studie dvojčat, sourozenců a adoptovaných dětí a v knize vysvětluje nejen zákony i metody behaviorální genenetiky, ale především dopad často provokativních vysledků výzkumu na mnohá odvětví. Apeluje na rodiče i školské systémy, vybízí k větší toleranci rozdílů mezi dětmi a dokazuje, že genetika představuje hlavní důvod, proč se lidé liší ve schopnostech učení a kognice. Na závěr se zabývá i etickými otázkami vyplývajícimi z možností analýzy genomu embryí i malých dětí a na příkladu rozboru svých polygenních skóre ukazuje, jak statečně čelit svým genetickým výsledkům. K'd života vás nejspíš donutí přehodnotit názory na rodičovství, vzdělávání a události formující život.

Obsah
Předmluva 7
PRVNÍ ČÁST: PROČ JE DNA DŮLEŽITÁ
1 Rozplétání dědičnosti a prostředí 17
2 Jak poznáme, že z nás DNA dělá to, čím jsme? 27
3 Dědičnost prostředí 50
4 Vliv genetiky se postupem času prohlubuje 73
5 Abnormální je normální 80
6 Generalistické geny 89
7 Proč jsou děti ve stejných rodinách tak odlišné? 95
8 Kód DNA 107
9 Rovné příležitosti a meritokracie 120
DRUHÁ ČÁST: REVOLUCE VE VÝZKUMU DNA
10 DNA: základy 137
11 Lov genů 150
12 Věštecká koule DNA 166
13 Předpovídání osobnosti 182
14 Naší budoucností je DNA 197
Doslov 224
Doslov k doplněnému vydání 228
Poznámky 241
Rejstřík 307

Robert Plomin je předním behaviorálním genetikem a profesorem na Ústavu psychiatrie, psychologie a neurovědy na King’s College London. Publikoval přes 800 vědeckých prací a je autorem nejprodávanější učebnice oboru. Za své geminologické studie a průkopnickou práci v oboru behaviorální genetiky mu bylo uděleno ocenění Fellow of the Academy of Medical Sciences a British Academy. Je autorem a spoluautorem mnoha knih.

Informujte mě o knihách autora
Napíšeme vám, když vydáme novou knihu autora nebo aktualizujeme/doplníme knihy, které už vyšly; také se ozveme, když některý z jeho titulů bude doplněn o audioknihu.

„Po přečtení této knihy se budete na svět dívat jinak.“ Andrew Anthony, Observer

„Jasné a poutavé vysvětlení jednoho z nejzajímavějších vědeckých odvětví, přímo od pravděpodobně nejvýznačnějšího odborníka v oboru.“ Steven Pinker, profesor psychologie na Harvardově univerzitě

„Genomický džin je venku z láhve a i kdybychom se snažili, dovnitř ho zpátky nedostaneme." The Guardian

„Je to mimořádně důležitá kniha a příběh je skvělý. Plomin kombinuje rozum i cit s takovou lehkostí, že je těžké uvěřit, že je to jeho první popularizační kniha.“ Matt Ridley, racionaloptimist.com

Komentáře