Pozornost

Daniel Goleman

Kniha Pozornost

Kniha Pozornost – Skrytá cesta k dokonalosti je o životě v éře neustálého vyrušování, o klíčovém vlivu soustředění na náš úspěch i pocit štěstí a také o hledání nástrojů, jak zvýšit soustředění uprostřed vřavy moderního života. Díky jedinečnému vhledu a erudici přináší Daniel Goleman pozoruhodné, zásadní, čtivé, byť ne vždy radostné čtení a provází čtenáře objevnou cestou, jejímž cílem je znovuovládnutí naší pozornosti. Tato knížka nemusí, ale může změnit váš život. Pokud se jí to podaří, změní skrze vás celý svět.

Pozornost je nedoceněná dovednost, tvrdě zkoušená množstvím moderních rozptýlení, ale zcela zásadní pro úspěch v práci, vztazích a sebevědomí.

Běžně
Běžná cena je maloobchodní cena, za kterou je kniha obchodována na knižním trhu.
Cena

skladem

Běžně
Běžná cena je maloobchodní cena, za kterou je kniha obchodována na knižním trhu.
Cena
Formáty

ihned ke stažení

Vydání audioknihy není plánováno.

Slevy zvýhodněných balíčků jsou kalkulovány z běžné ceny, za kterou je kniha obchodována na knižním trhu

O knize

„VAŠE REALITA JE TO, NA CO ZAMĚŘÍTE POZORNOST.“ mistr Yoda z Hvězdných válek

Co mají společného špičkový neurochirurg a slavný hráč amerického fotbalu? Proč nedávná hádka s někým blízkým neustále zaměstnává vaši hlavu? A lze to vypnout? Proč nedokážeme ignorovat naštvané obličeje? A řídíme své týmy, firmičky či instituce opravdu nejlépe, jak je to jen možné?

Odpovědi naleznete v knize slavného psychologa a publicisty Daniela Golemana, autora světového bestselleru Emoční inteligence.

Životní úspěch nás i našich dětí záleží dle autorových zjištění z valné části na schopnosti vědomě zaměřovat pozornost (tzv. mindfulness). Průzkumy potvrzují, že schopnost sebeberegulace předčí inteligenci i sociální zázemí, pokud jde o předvídání budoucího úspěchu v zaměstnání a životě. Přesto tato schopnost představuje opomíjenou část naší mentální výbavy. Cílem čtivé a objevné knihy je posvítit si na tuto podceňovanou dovednost a na její klíčovou roli v budování plnohodnotného života.

Nepřetržitý příval e-mailů, textů, zpráv, papírové pošty a videí dohání podle Golemana náš mozek do režimu, který je v naprostém protikladu k žádoucímu stavu „open awareness“ (otevřené pozornosti). Nedokážeme myslet, a nedokážeme nemyslet. Goleman se proto věnuje i tématu uvolnění a relaxace, neboť právě okamžiky odpočinku jsou z hlediska prožívání nejhodnotnější částí našeho dne – zvláště pokud jde o kreativitu. Zkombinováním špičkového výzkumu s praktickými poznatky prozkoumal autor pozornost ve všech jejích formách a přesvědčivě dokázal, že máme-li přežít ve složitém světě plném neustálého vyrušování a výzev, musíme tuto dávno ztracenou schopnost opět dostat pod svou kontrolu.

Goleman rozdělil pozornost na tři hlavní typy: 1. na pozornost zaměřenou dovnitř (na vlastní prožívání), 2. na pozornost zaměřenou ven (na druhé) a 3. na pozornost zaměřenou na širší souvislosti a systémy. Všechny tři typy pozornosti v perfektní rovnováze nám pak mohou být nápomocny při hledání štěstí a produktivity.

A co tedy mají společného špičkový neurochirurg a slavný hráč amerického fotbalu? Jako všichni vysoce úspěšní lidé rutinně využívají všechny tři typy pozornosti.

TATO KNIHA VÁM MŮŽE POMOCI PŘEVZÍT KONTROLU NAD VAŠÍ POZORNOSTÍ A NAD CELÝM VAŠÍM ŽIVOTEM.

Budete-li pozorní, při čtení této knihy odhalíte
 • Co a jak odčerpává naši pozornost
 • Jak trénovat či cvičit chytře
 • Jakou stopu po sobě zanecháváte
 • Jak budovat empatii
 • Jak síla vůle určuje náš osud
 • Jak má mozek zmapováno naše tělo
 • Jaká je hodnota toulající se mysli
 • Jak to udělat, aby byl náš mozek víc kreativní
 • Jak stavět na šťastné náhodě
 • Proč nutně potřebujeme systémové myšlení a jak jej lze trénovat?

A také získáte :

 • Recept na sebeovládání
 • Návod, jak nezvládnout situaci
 • Naději, že bude líp
Parametry
Původní název:Focus: The Hidden Driver of Excellence
Překladatel:Jan Melvil
Edice:Pod povrchem
Počet stránek:302
Počet ilustrací:2
Vazba:pevná s přebalem
Barevnost:černobílá
ISBN:978-80-87270-94-3
Velikost:139 × 211 mm
Dostupné formáty:tištěná, e-kniha
Cena tištěné knihy:399 
Cena e-knihy:249 
Formáty e-knihy:epub, mobi, pdf
Obsah
1) Nenápadná schopnost 9

ČÁST I: ANATOMIE POZORNOSTI 19
2) Základy 21
3) Pozornost ve vyšší a nižší části mozku 32
4) Přínosy toulající se mysli 47
5) Hledání rovnováhy 55

ČÁST II: SEBEUVĚDOMĚNÍ 67
6) Vnitřní kormidlo 69
7) Vnímat sebe sama tak, jak nás vnímají ostatní 76
8) Recept na sebeovládání 85

ČÁST III: JAK SE VYZNAT V OSTATNÍCH 99
9) Žena, která toho věděla příliš 101
10) Tři druhy empatie 106
11) Sociální citlivost 123

ČÁST IV: ŠIRŠÍ KONTEXT 133
12) Vzorce, systémy a maléry 135
13) Systémová slepota 142
14) Vzdálené hrozby 152

ČÁST V: CHYTRÉ CVIČENÍ 165
15) Mýtus 10 000 hodin 167
16) Mozky závislé na hraní her 181
17) Dýchání s kamarády 191

Část VI: SOUSTŘEDĚNÝ LÍDR 213
18) Jak řídí svou pozornost lídři 215
19) Trojí soustředění lídrů 227
20) Co dělá lídra lídrem? 239

ČÁST VII: ŠIRŠÍ PERSPEKTIVA 253
21) Jak vést ke vzdálené budoucnosti 255
Poděkování 265
Zdroje informací 267
Poznámky 271
Rejstřík 301
O autorovi
 • author

Daniel Goleman je výkonným ředitelem agentury Emotional Intelligence Services v Sudbury ve státě Massachusetts. Po dvanáct let přispíval na téma behaviorální psychologie a vědeckého zkoumání mozkové činnosti do The New York Times a vyučoval na Harvardově univerzitě. Dvakrát byl nominován na Pulitzerovu cenu. Kromě světového bestselleru Emoční inteligence, která vyšla česky v roce 1998, napsal knihy Práce s emoční inteligencí a Sociální intelligence. Jako spoluautor se podílel na knize Primal Leadership. Žije v Berkshires.

Řekli o knize

„Daniel Goleman překonal sám sebe v šíři, hloubce a čtivosti této fascinující meditace o tom, co je nejdůležitější pro lidské, společenské a celosvětové vzkvétání. Pozornost nám ukazuje, jak být soustředění ve všech ohledech, na kterých opravdu záleží.” Jon Kabat-Zinn

„Daniel Goleman vás za pomoci různorodých příkladů a nejmodernější vědy přesvědčí, že schopnost soustředit se je klíčem k dokonalosti jak v osobním, tak i profesním životě a poradí, jak můžete svou pozornost zlepšit.” Gretchen Rubin, autor bestselleru The Happiness Project

„Studoval jsem pozornost více než deset let, ale na každé stránce Danielovy knihy jsem se dozvěděl něco nového. Je to užitečný návod na převzetí kontroly nad pozorností a následně nad celým životem.“ Tony Schwartz, autor knihy The Power of Full Engagement a generální ředitel Energy Project

„Daniel Goleman přichází s perfektním receptem na dnešní nedostatek pozornosti v životě a v podnikání. Tato zábavná a promyšlená kniha nás naučí, jak vnímat emoční signály z okolí, což je zásadní schopnost pro každého, kdo vede lidi. Vřele doporučuji!“ Chip Conley, autor knih Peak a Emotional Equations

„Pozornost je důležitá – obyčejní lidé ji berou jako samozřejmost, zatímco vědci ji podrobují zevrubné analýze. Dan Goleman obratně manévruje mezi těmito extrémy a kombinuje to, co známe, s tím, co potřebujeme znát.“ Howard Gardner, John H. Hobbs a Elisabeth A. Hobbsová z Harvard School of Education