Znáte nejúčinnější lék na zajištění dlouhověkosti?
Milé čtenářky, milí čtenáři,
nejsem zdaleka vrcholový sportovec. Jako většina z vás prostě nechci, aby mě bolela kvůli sedavému zaměstnání záda, zbytečně se zranit při cvičení nebo se zbavit bolestí v koleni, které mě po úrazu trápí.
Nejsem ani posedlý hledáním receptu na dlouhověkost. Je ale fakt, že si nepředstavuji své stáří takové, jako měli moji prarodiče, kteří poslední roky doslova jen přežívali „upoutaní“ v křesle před televizí a později na lůžko.
Takže ano, jestli je možné včas odhalit rakovinu nebo se už desítky let dopředu bránit infarktu, cukrovce či alzheimerovy a demenci, chci vědět jak a něco proto udělat.
Stejně jako kdysi Proč spíme a Cirkadiánní kód, i zdravotně-sportovní novinky z konce roku 2023, knihy Přežít a Sport je bolest, osobně považuji za povinnou četbu, pokud vám na vašem dlouhodobém zdraví záleží.
Obě totiž nabízí to, co máme v Melvilu rádi; světově uznávané experty ve svém oboru, vědou podložené rady a ne vždy příjemná, ale o to důležitější – realistická očekávání toho, na co své tělo dokážeme připravit a co vše může zvládnout.
Ať je vám dnes šedesát, pětačtyřicet nebo jednatřicet jako mě, pro každého z nás to začíná stejnou otázkou – jak se chci cítit a co chci být schopen dělat za 10, 20, 30 let?
Předpokládám, že vám nepůjde o to jen žít co nejdéle, ale hlavně žít co nejdéle ve zdraví tak, abyste si mohli užívat to, co máte rádi. Tak jak to razí například koncept medicíny 3.0.
Sepište si seznam těchto věcí. Průkopník moderní medicíny Peter Attia vám poté poradí, čím začít a jaký plán si stanovit, abyste i za desítky let mohli žít, tak jak chcete.
Legendární český fyzioterapeut Michal Novotný vám zase prozradí, jak si ten „celoživotní“ trénink užít a zvládnout ho ve zdraví i s ohledem na váš věk, somatotyp a psychické nastavení.
Za mě dokonalé kombo knih u kterých mě jen mrzí, že z nich nemohli čerpat dřív třeba moji rodiče. Mě osobně totiž dávají velkou naději, že budu schopen aktivně trávit čas klidně i se svými pravnoučaty.
A to je velká motivace a krásný cíl, ne?
Přeji vám tedy v tomto roce i těch všech následujících jediné – ať si najdete každý den chvilku na trochu toho pohybu a podaří se vám udělat z něj jeden ze svých „atomových návyků“.
Kdy začít? Ihned! Protože, co můžete udělat pro své zdraví dnes, neodkládejte…
Jan Škrlant
V knihách se mimo jiné dozvíte:
- Jaká rizika přinášejí jednotlivé sporty a proč jsou zranění způsobená jednostranností pohybu častější než úrazy.
- Že už několik klíčových návyků a vhodných cviků může stačit k účinné prevenci.
- Jak zdravě sportovat s ohledem na váš věk, somatotyp i psychické nastavení.
- Čím správně léčit poranění jednotlivých částí těla a jak hojení urychlit vhodným pohybem a výživou.
- Proč se vyvarovat obstřiků, ledování a dalších zastaralých léčebných metod, které se stále používají, přestože spíše škodí.
- Na co si dávat pozor při běhání, čím si uškodíme a kdy je naopak běh zdravý.
- Čím začít a jaký plán si stanovit, aby se vám za desítky let žilo dobře.
- Jak najít správný stravovací vzorec a proč se místo diet zaměřit na biochemii výživy.
- Kolik síly a svalové hmoty dnes potřebujete, abyste si mohli užívat pohyb i v devadesáti.
- Proč je životně nezbytné vyhnout se zraněním pohybového aparátu a jak nám v tom pomůže „desetiboj stoletých“.
- Proč běžné testy neříkají dost o vašem skutečném riziku cukrovky či úmrtí na infarkt.