Autismus bez masky

Odhalte tváře neurodiverzity a žijte autenticky

Devon Price - Odmaskovaný autismus

„Pozoruhodné dílo, které bude stát v popředí hnutí za neurodiverzitu.“

— Barry M. Prizant, autor knihy Uniquely Human: A Different Way of Seeing Autism

Co je to autismus? A kdo je to autista?

Doktor Devon Price vám ukáže, že heslo na Wikipedii jako odpověď nestačí. Toto spektrum je mnohem širší, než si myslíme. Na každého „viditelného“ autistu, kterého potkáte, totiž připadá nespočet „maskovaných“ autistů, kteří jsou navenek označováni za neurotypické.

Každý den musejí miliony lidí potlačovat své potřeby a přirozenost jen proto, aby zapadli do společenských škatulek. Od překonávání různých komunikačních výzev až po situace přinášející velkou úzkost. Ukrývají se pod maskou nenápadných a mírných lidí. Jsou nuceni si osvojit povrchní osobnost na úkor svého duševního zdraví. To vše proto, aby nebyli považováni za nepotřebné nebo příliš podivínské.

Devon Price nyní sdílí své osobní zkušenosti a spojuje historii, výzkum a osudy řady lidí, aby vyprávěl příběh neurodivergence, kterou ovšem dosud ovládali neurotypičtí lidé. Naučí vám podívat se na autismus jinýma očima a vidět v něm hluboký zdroj jedinečnosti a krásy.

Devon Price - Odmaskovaný autismus

Dr. Devon Price

Dr. Devon Price je sociální psycholog, spisovatel a profesor na Chicagské univerzitě. Jeho práce se objevila v mnoha publikacích, jako je SlateThe RumpusNPR a HuffPost. Mnohokrát se dostala až na titulní stranu Medium.
Price je mimo jiné autorem knihy Laziness Does Not Exist. Žije v Chicagu, Illinois.

Chcete vědět, až kniha vyjde?

Život autistů v neurotypickém světě provází odcizení, neporozumění a bolest. Většina maskovaných autistů bojuje celá desetiletí, než zjistí, kým skutečně jsou.

Autismus bez masky však dává návod, jak se z této pasti vymanit a nabízí cvičení, která podporují sebeurčení, jako jsou:

  • Oslava specifických zájmů
  • Pěstování autistických vztahů
  • Přerámování autistických stereotypů

Stejně tak nabízí změnu i nám ostatním, kteří se s „maskovanými“ autisty setkáváme v práci, mezi kamarády nebo v rodině.

Je čas ocenit potřeby, rozmanitost a jedinečné přednosti těchto lidí, aby se již nemuseli maskovat – je čas na širší veřejné přijetí neurodiverzity, díky kterému se můžeme všichni naučit žít autentičtěji.

Zajímavé odkazy

Kniha na Amazonu

Kniha na Goodreads

Instagram autora

Twitter autora