Dítě na vlastní pohon

Proč svěřit svým potomkům více kontroly nad životem

William Stixrud & Ned Johnson

Běžně
Běžná cena je maloobchodní cena, za kterou je kniha obchodována na knižním trhu.
Cena

skladem

Běžně
Běžná cena je maloobchodní cena, za kterou je kniha obchodována na knižním trhu.
Cena
Formáty

ihned ke stažení

Běžně
Běžná cena je maloobchodní cena, za kterou je kniha obchodována na knižním trhu.
Cena
Formáty

mp3

ihned ke stažení

Namlouvá

Borek Kapitančik

Přehrát ukázku
-0:00

Slevy zvýhodněných balíčků jsou kalkulovány z běžné ceny, za kterou je kniha obchodována na knižním trhu

Rodičovství není snadné – milujeme své děti a děláme pro ně, co můžeme. Ale opravdu závisí úspěch potomků na tom, kolik úsilí věnujeme jejich školním výsledkům a volnočasovým aktivitám? Dítě na vlastní pohon vás přesvědčí, že trend přehnané péče, tzv. helicopter parenting, je prokazatelně škodlivý. A že to nejlepší, co můžete dětem poskytnout, je pocit kontroly nad svým životem. Vyzkoušejte, je to snadnější, než si myslíte.

O knize

William Stixrud a Ned Johnson mají za sebou v součtu 60 let praxe s demotivovanými, úzkostnými a depresivními dětmi. Znají všechna vaše rodičovská trápení a mají na ně řešení. Dokazují to nejen výzkumy o funkci mozku a objevy z oblasti behaviorální terapie, ale zejména úspěchy, kterých dosáhli u svých klientů po změně přístupu rodičů. S empatií, vlídností a hlubokým pochopením pro vaše obavy vám vysvětlí, že stejně jako u dospělých je totiž nejdůležitější podmínkou správného nastavení emočních a psychických procesů pocit kontroly: dítě musí cítit, že svůj život může ovlivňovat.

Neznamená to však, že se máte vzdát veškeré své autority. V této rodičovsky úlevné knize se dozvíte, jak přestat být šéfem a stát se svému dítěti důvěryhodným konzultantem i milující oporou a jak u svých dětí vybudovat silnou vnitřní motivaci a psychiku odolnou vůči stresu. Je to dlouhá cesta, ale stojí za to se na ni vydat: na jejím konci čeká rodinná pohoda a štěstí.

V našem uspěchaném a konkurenčním světě snadno zapomínáme na základní věc: že užívat si své děti je jednou z nejlepších věcí, co můžeme pro sebe i pro ně udělat.

Parametry
Původní název:The Self-Driven Child: The Science and Sense of Giving Your Kids More Control Over Their Lives
Překladatel:Eva Nevrlá
Edice:Žádná velká věda
Počet stránek:376
Počet ilustrací:3
Vazba:Měkká
Barevnost:Černobílá
ISBN:978-80-7555-065-1
Velikost:143 × 215 mm
Vydáno:30. 01. 2019
Dostupné formáty:tištěná, audiokniha, e-kniha
Cena tištěné knihy:429 
Cena e-knihy:279 
Formáty e-knihy:epub, mobi, pdf
Cena audioknihy:399 
Formáty audioknihy:mp3
V knize se mimo jiné dozvíte
  • Které čtyři typy demotivace u dětí rozeznáváme a jak s nimi pracovat,
  • proč vnější motivace z dlouhodobého hlediska selhává,
  • co dětem způsobuje toxický stres a proč se mezi nimi šíří epidemie úzkosti a deprese,
  • jak si naopak mohou vybudovat odolnost vůči stresu, z níž budou čerpat celý život,
  • jak pomáhat dětem s poruchami učení, autistického spektra, nebo ADHD,
  • kterou školu vybrat a jak řešit náročné komunikační situace s učitely,
  • jak si odnést to nejlepší ze světa digitálních her a přitom nepodlehnout závislosti,
  • je se správně připravit na zkoušky a testy,
  • co můžete pro zlepšení vztahů udělat už dnes večer.

Lidé zapomenou, co jste řekli, lidé zapomenou, co jste udělali, ale nikdy nezapomenou, jak jim s vámi bylo. Myslete na to, jak vašim dětem s vámi je. Jak chcete, aby se cítily? Milované. Mající vaši důvěru. Schopné. Nechť je to i spolehlivý kompas pro vaše rodičovská rozhodnutí.

Obsah
Poznámka autorů 9
ÚVOD: Proč je důležité, mít pocit kontroly nad životem 11
KAPITOLA 1: Co nám způsobuje největší stres 17
KAPITOLA 2: „Mám tě příliš rád, než abych s tebou válčil kvůli domácím úkolům“ 38
KAPITOLA 3: „Je to na tobě“ 63
KAPITOLA 4: Uklidňující přítomnost 90
KAPITOLA 5: Skrytý pohon 114
KAPITOLA 6: Radikální odstávka mozku 142
KAPITOLA 7: Spánek 159
KAPITOLA 8: Jak posílit míru kontroly ve škole 179
KAPITOLA 9: Online 24/7 201
KAPITOLA 10: Trénink mysli a těla 230
KAPITOLA 11: Jak přistupovat k dětem s poruchami učení, ADHD a autismem 249
KAPITOLA 12: Jak na standardizované testy 272
KAPITOLA 13: Pro koho je vhodná vysoká 292
KAPITOLA 14: Alternativní cesty 311
Závěrem 329
Poděkování 331
Poznámky 334
Rejstřík 366
Řekli o knize

Namísto důvěry vkládané do rozhodnutí svých dětí trvá většina rodičů na mikromanagmantu úplně všeho, od domácích úkolů až po volbu kamarádů. Stixrud a Johnson mají pro tyto rodiče vzkaz: „Přestaňte!“ – National Public, Radio

Dítě na vlastní pohon je přesvědčivá, revoluční a moudrá kniha. Dodá rodičům odvahu přistoupit k výchově jinak a zároveň jim poskytne potřebné nástroje a metody. Ukazuje, jak snížit stres u sebe i svých dětí, jak v dětech podpořit vnitřní motivaci, psychickou odolnost a zdravý rozvoj a jak je dovést v životě k úspěchu. Hlavní sdělení – že bychom svým dětem měli důvěřovat a poskytnou jim nad životem více kontroly – by si měli vzít k srdci všichni rodiče. – Tina Payne Brysonová, Ph.D., spoluautorka knihy Rozvíjejte naplno mozek svého dítěte a No-Drama Discipline

Dokonalý bojový plán útoku na úzkost, která dnes děti tak ochromuje a ničí jejich skutečný potenciál. Tato mimořádná kniha vrhá světlo na temnotu hrůzy ze standardizovaných testů, na chronickou nespavost, závislost na sociálních sítích a celou řadu dalších stresujících faktorů v životě dnešních dětí a teenagerů. Autoři však nejen démony odhalí a pojmenují – nabízejí i metody, jak je porazit. Přečtěte si tuto moudrou, trefnou a zároveň vysoce vědeckou knihu a pomůžete svým dětem najít krásu učení a radost z vnitřní motivace. Pro rodiče povinná četba. – Ron Suskind, autor knihy Life, Animated

Kniha Dítě na vlastní pohon navede rodiče do onoho optimálního bodu výchovy mezi helikoptérovým rodičovství na straně jedné a příliš benevolentním rodičovstvím na straně druhé. Autoři Stixrud a Johnson zakládají své jasné a praktické rady na moderním vědeckém výzkumu i mnoha letech vlastních zkušeností při práci s dětmi a teenagery. Pro přemýšlivé rodiče bude vynikajícím zdrojem poznatků i praktických postupů. – Lisa Damour, Ph.D., autorka knihy Untangled

O autorech

William Stixrud

William Stixrud

je klinický neuropsycholog, který již přes třicet let pomáhá dětem vyrovnat se s úzkostí, poruchami učení a problémovým chováním. Působí ve washingtonské nemocnici Children‘s National a na Univerzitě George Washingtona, kde přednáší na téma mozku mladistvých, motivace, účinků stresu a vlivu používání technologií.

Ned Johnson

Ned Johnson

je zakladatelem významného doučovacího centra PrepMatters ve Washingtonu a spoluautorem knihy Conquering the SAT (Jak zdolat testy SAT). Je vyhledávaným přednášejícím a koučem v oblasti studijních dovedností, vztahů mezi rodiči a dospívajícími nebo zvládání úzkosti.