Jestliže lidé nestrávili 95 % své evoluční minulosti v malých skupinách lovců a sběračů, co celou tu dobu dělali?!
Jestliže zemědělství a města neznamenaly pád do hierarchie a nadvlády, k jakému druhu sociální a ekonomické organizace vedly?
Ze školních lavic často získáváme pocit, že naši vzdálení předci byli sice svobodní a sobě rovni, ale vedli nebezpečný a primitivní život, plný bojů a násilí. Bylo nám řečeno, že skutečné civilizace mohlo být dosaženo pouze obětováním těchto původních svobod či zkrocením našich nižších instinktů.
David Graeber a David Wengrow však ve své knize převrací zakořeněný pohled na lidskou historii; včetně počátků zemědělství, majetku, měst, demokracie, otroctví a civilizace samotné. Své poznatky čerpají z průkopnických archeologických a antropologických výzkumů a ukazují, jak se i dávná historie může měnit, pokud se na ni podíváme jiným pohledem.
Jejich odpovědi jsou často neočekávané a naznačují, že běh dějin není napevno vytesán do kamene, ale může být příběhem mnohem pozoruhodnějším, než máme tendenci předpokládat.
„Fascinující, podnětná, přelomová kniha, která bude vždy vyvolávat vzrušující debaty.“
— Rutger Bregman, historik a spisovatel

Úsvit všeho je plný zvědavosti a neotřelého pohledu na věc, který věcně zpochybňuje naše nejzákladnější předpoklady o sociální evoluci – od rozvoje zemědělství a měst po počátky státu, demokracie a nerovnosti – a odhaluje nové možnosti lidské emancipace.
Zkrátka, otevírá čtenářům cestu k představě nových forem svobody a způsobů organizace společnosti, o kterých se pravděpodobně ve škole neučili.
O autorech
David Rolfe Graeber (1961–2020) byl uznávaný antropolog a aktivista. Doktorát získal na Yaleově univerzitě a profesuru na London School of Economics. Účastnil se například protestů proti Světovému ekonomickému fóru a patřil také ke klíčovým postavám hnutí Occupy Wall Street, kde byl pravděpodobně i autorem známého sloganu „We are the 99 %“.
David Wengrow (*1972) je britský archeolog a profesor srovnávací archeologie na University College London. Prováděl archeologické práce například v Africe a na Středním východě. Mimo jiné se v roce 2021 umístil na 10. místě v žebříčku „Nejvlivnější lidé ve světě současného umění“ časopisu ArtReview.