„Tato kniha nabízí radikálně nové a poutavé vysvětlení toho, jak a proč si pamatujeme.“
Často marně vzpomínáte, kam jste položili klíče?
Pamatujete si něco jinak, než vaši kamarádi?
Zapomínáte?!
Pak vězte, že s vámi není nic v nepořádku, paměť je totiž všechno, jen ne doslovný záznam minulosti.
Přední neurovědec a psycholog Charan Ranganath po téměř třech dekádách intenzivního studia mozku a mysli přichází s průlomovou knihou, která dopodrobna rozkrývá roli paměti v našem životě – od vybavování tváří a jmen přes učení, rozhodování, zpracování traumat až po utváření naší identity.
Na základě nejnovějších poznatků radikálně posouvá náš pohled na paměť a odhaluje nejen způsob, jímž naše mozky zaznamenávají minulost, ale především, jak tyto informace dále využíváme k porozumění sobě samým a ke spřádání představ o budoucnosti.
Kniha Paměť zahrnuje fascinující vědecké studie i praktické tipy, které nám umožní pochopit proces vzpomínání i zapomínání a osvojit si schopnost vybavit si právě na ty věci, které v paměti zachovat chceme. Díky znalosti těchto neviditelných mechanismů pak podle autora můžeme činit svobodnější rozhodnutí a plánovat šťastnější budoucnost. A to stojí za to prozkoumat; nebo ne?
Charan Ranganath
je renomovaný neurovědec a psycholog specializující se na výzkum paměti. Působí jako profesor psychologie na Kalifornské univerzitě v Davisu, kde také vede Dynamic Memory Lab, v němž experti zkoumají, jak mozek zpracovává, ukládá a využívá vzpomínky. Jeho inovativní výzkum odhaluje souvislosti mezi pamětí, učením a rozhodováním a pomáhá nám porozumět tomu, jak vzpomínky formují naši identitu a každodenní život. Žije v Davisu v Kalifornii a kromě akademické práce se věnuje komponování a hře na kytaru.
Za svou práci byl mimo jiné oceněn Guggenheimovým stipendiem.
„Kombinuje fascinující příběhy o zvláštnostech paměti s prakticky proveditelnými kroky. Nejenže si poté bude každý čtenář lépe pamatovat, ale jedna z věcí, na kterou už nikdy nezapomene, bude právě tato kniha.”
Mimo jiné se v knize dozvíte:
- Jak pomocí práce s pamětí můžeme léčit trauma, zbavovat se předsudků nebo se rychleji učit.
- Paměť zásadně formuje naše přítomné prožívání, a to pozitivním i destruktivním způsobem.
- Jak se postavit výzvám v podobě ochabující paměti spojené s přibývajícím věkem.
- Naučíte se snáze řešit každodenní problémy, jako je zapomínání odložených věcí.
- Jak si otevřít cestu k lepšímu sebepoznání a efektivnějšímu rozhodování.