Přednášejte jako na tedu

Oficiální průvodce veřejným vystupováním od kurátora konference TED

Chris Anderson

Kniha Přednášejte jako na TEDu

Běžně
Běžná cena je maloobchodní cena, za kterou je kniha obchodována na knižním trhu.
Cena

skladem

Běžně
Běžná cena je maloobchodní cena, za kterou je kniha obchodována na knižním trhu.
Cena
Formáty

ihned ke stažení

Audio kniha obvykle vychází do 8 týdnů od vydání papírové verze.

Chcete vědět, až kniha vyjde?

Slevy zvýhodněných balíčků jsou kalkulovány z běžné ceny, za kterou je kniha obchodována na knižním trhu

„Myšlenky, které stojí za to šířit“ je mottem konference TED. Kniha od jejího hlavního tvůrce a kurátora vás krok za krokem naučí, jak přednést svoji vlastní strhující řeč. Ať jde o firemní prezentaci, přednášku na konferenci nebo jakýkoli jiný veřejný projev, základní rétorická pravidla jsou stále stejná. A Chris Anderson je ten nejpovolanější učitel.

O knize

Slavné TED konference ukázaly celému světu, jakou sílu může mít mluvené slovo. Osmnáctiminutové strhující přednášky zvané TED Talks, přístupné zdarma na www.ted.com, dokážou miliony diváků na celém světě nadchnout pro nové myšlenky, změnit jejich zažité postoje a motivovat k činům. Řečníci TEDu jsou živým důkazem, že mluvená řeč může být silnější než psaný text – ovšem jen tehdy, je-li pečlivě promyšlená a bravurně pronesená.

Právě proto se kurátor TEDu Anderson ujal nového úkolu: proměnit diváky v další rétory. Do své knihy vložil vše, co se naučil během těch čtrnácti let, kdy připravoval na vystoupení například exprezidenta USA Billa Clintona, zpěváka kapely U2 Bona či vědce Kennetha Robinsona, Susan Cainovou, Hanse Roslinga a stovky dalších osobností. Spolu s nimi se učil, jak nejlépe uchopit téma, jak pracovat s pozorností diváků, jak vystavět pointu. A vedle toho sledoval, jak se jednotliví řečníci vyvíjejí a díky čemu se zlepšují. Výsledkem je zásadní učebnice moderní rétoriky pro každého, kdo někdy vystupuje na veřejnosti.

Kniha se po vydání počátkem května 2016 okamžitě stala bestsellerem podle New York Times a také předmětem mnoha nadšených kritik. „Nikdo na světě nerozumí lépe veřejnému vystupování než Chris Anderson,“ prohlásila o ní například Elizabeth Gilbertová, autorka bestselleru Jíst, meditovat, milovat a řečnice na TEDu. Vedle angličtiny vychází v dalších 25 jazycích.

V knize se dozvíte
 • Že schopnost pronášet charismatické proslovy není dar shůry, ale naučená dovednost
 • Které řečnické styly spolehlivě odradí nebo uspí vaše publikum
 • Proč je tak důležité, aby každá řeč měla svůj jasný leitmotiv
 • Že spoléhání na promítané slajdy vede do prezentační záhuby a jak připravit slajdy, které vaší řeči opravdu pomůžou
 • Jak vystavět strhující přednášku pomocí pěti osvědčených řečnických nástrojů: propojení (s diváky), vyprávění (příběhu), vysvětlení (myšlenky), přesvědčení (o její důležitosti) a odhalení (např. nečekané pointy)
 • Že čím kratší přednáška, tím více vyžaduje přípravy, a proč je dobré vyzkoušet svoji řeč před zkušebním publikem (třeba doma před vaším partnerem)
 • Kdy je lepší učit se řeč nazpaměť a kdy zapojit improvizaci
 • Jak zkušení řečníci úspěšně bojují s nervozitou (nervózní je prakticky každý)
 • Sedm způsobů, jak přednášku působivě zakončit – protože začátek a konec jsou kriticky důležité
 • Co si vzít na sebe, abyste se cítili pohodlně
 • Jak se pohybovat přirozeně po pódiu a jaké pomůcky si vzít s sebou (ne, smartphone s poznámkami není dobrá volba)
 • A proč je vlastně tak moc důležité umět veřejně mluvit...
Parametry
Původní název:TED Talks: The Official TED Guide to Public Speaking
Překladatel:Štěpán Dřímalka
Edice:Žádná velká věda
Počet stránek:264
Vazba:brožovaná
Barevnost:černobílá
Velikost:143 × 215 mm
Dostupné formáty:tištěná, e-kniha
Cena tištěné knihy:349 
Cena e-knihy:259 
Formáty e-knihy:epub, mobi, pdf
Obsah
Předmluva: Novodobé ohně 9
ČÁST 1: Základy 15
1 Prezentační gramotnost 17
2 Předávání myšlenek 25
3 Běžná úskalí 34
4 Leitmotiv 41
ČÁST 2: Řečnické nástroje 55
5 Propojení 57
6 Vyprávění 72
7 Vysvětlování 81
8 Přesvědčování 94
9 Odhalení 104
ČÁST 3: Příprava 119
10 Vizuální pomůcky 121
11 Příprava a scénáře 136
12 Nácvik 153
13 Zahájení a závěr 161
ČÁST 4: Na pódiu 179
14 U šatní skříně 181
15 Mentální příprava 185
16 Prostředí a pomůcky 191
17 Hlas a vystupování 199
18 Inovace formátu 209
ČÁST 5: Reflexe 223
19 Renesance přednášek 225
20 Proč je to důležité 234
21 Teď jste na řadě vy 243
Poděkování 249
Přednášky zmíněné v knize 251
Rejstřík 255
Řekli o knize

Toto není jen ta nejerudovanější kniha o veřejném vystupování, která kdy byla napsána – nabízí také brilantní, pronikavý pohled na způsob, jak komunikovat. Pokud máte v úmyslu někdy něco nahlas pronést, je pro vás tato kniha naprostou nutností. Dává mi naději, že slova opravdu mohou změnit svět. ADAM GRANT, profesor na Pensylvánské univerzitě, autor knih Dávat a brát a Originals

Přednášky TEDu přetvořily umění rétoriky pro 21. století. Sbohem prázdným akademickým tlachům, vědecké hatmatilce, okázalému moralizování a powerpointovému chloroformu – nyní už víme, že „myšlenky, které stojí za to šířit“, se opravdu mohou rozšířit široko daleko elegantním a srozumitelným způsobem. Tato kniha může rétoriku vrátit na léty ověřenou pozici jedné z nezbytných dovedností každého vzdělaného člověka. STEVEN PINKER, harvardský profesor, autor knih Slova a pravidla a Jazykový instinkt

V této knize Chris Anderson a jeho spolupracovníci z TEDu poprvé detailně vysvětlují vše, co se naučili o mluvení na veřejnosti. Existuje jeden jediný recept na úspěšný projev či přednášku? Samozřejmě, že ne. Jsou však jisté nezbytné ingredience, které zde tým TEDu popisuje se stručností, vervou a důvtipem (jež jsou rovněž ingrediencemi). Inspirativní, moderní průvodce vznešeným řečnickým uměním. Sir KEN ROBINSON, reformátor na poli vzdělávání, autor knihy Creative schools

Přednáška na TEDu je možná definujícím esejistickým žánrem pro naši dobu. Je tím, čím byl pamflet pro 18. století a novinová rubrika s názory čtenářů pro 20. století. Kniha Přednášejte jako na TEDu je učebnicí tohoto nového jazyka a napsal ji muž, který z něho udělal globální sílu. STEVEN JOHNSON, autor knihy Odkud se berou dobré nápady

O autorovi

CHRIS ANDERSON dříve působil jako vydavatel časopisů. V roce 2001 se stal prezidentem a kurátorem neziskové organizace TED Conferences, která pořádá vlastní každoroční konference TED, TEDGlobal, TEDWoman a další, vedle nichž licencovala přes 8 000 nezávislých konferencí TEDx po celém světě včetně ČR. Pronesené přednášky jsou zdarma dostupné na www.ted.com.