Sladkobol

Jak nás zármutek a stesk činí celistvými

„Dokonalý lék na toxickou pozitivitu.“

– Adam Grant, autor knihy Ještě to promysli

Pokud jste někdy přemýšleli, proč máte rádi smutnou hudbu. . .

Pokud nacházíte útěchu nebo inspiraci v deštivém dni. . .

Pokud intenzivně reagujete na hudbu, umění, přírodu a krásu. . .

…pak pravděpodobně znáte sladkobol! Onen hořkosladký stav mysli a sklon ke stavům touhy, bolestivosti a smutku; podivně pronikavou radost z krásy světa i uvědomění, že světlo a tma, zrození a smrt – hořké a sladké – tvoří nerozlučné dvojice ze kterých se skládá náš život.

Sladkobol je tichou silou v nás, která nám pomáhá překonat osobní i kolektivní bolest, ať už ze smrti nebo rozchodu, závislosti nebo nemoci. Pokud si totiž nepřiznáme svůj vlastní zármutek, můžeme skončit tak, že jej způsobíme druhým svým vlastním chováním. Pokud si však uvědomíme, že všichni lidé znají, nebo poznají, ztráty a utrpení, můžeme se vlídněji a bezpečněji obrátit jeden na druhého.

Susan Cain

Susan Cain

Susan Cain je světově uznávaná spisovatelka a přednášející na téma introverze a různé podoby melancholie. Je držitelkou čestných titulů z Princetonu a z Harvard Law School a vyučuje negociační dovednosti ve velkých podnicích, právních firmách i na univerzitách a sedm let se zabývala podnikovým právem.

Je autorkou knihy Ticho a její práce se objevily mimo jiné v The New York Times, The Atlantic, The Economist, The Wall Street Journal a mnoha dalších publikacích. Její přednášky na TED talks mají více než 40 milionů. LinkedIn ji dokonce zařadil mezi top 10 světových influencerů. Žije v Hudson River Valley se svým manželem a třemi dětmi.

Chcete vědět, až kniha vyjde?

V knize Ticho nám Susan Cain ukázala, jak můžeme kultivovat prostor pro podceňované, nepostradatelné introverty mezi námi a využít jejich potenciál. Ve svém novém bestselleru Sladkobol vás taktéž čekají výzkumy, poutavé vyprávění a osobní zážitky, které dovolují čtenářům prozkoumat, proč zažíváme smutek a touhu a jak je přijetí „hořkosladkosti“ ve svém životě skutečnou cestou ke kreativitě, spojení a transcendenci.

Zkrátka, v době hlubokých neshod, individualismu i osobní úzkosti nás Sladkobol může všechny spojit hlubokým a nečekaným způsobem.

„Kniha Sladkobol má moc měnit způsob, jakým vidíte okolní svět i svůj život.“ 

— Oprah Winfrey

Zajímavé odkazy

Rozhovor o knize s Oprah

Rozhovor v Rich Roll Podcast

Kniha na Amazonu

Kniha na Goodreads

Web autorky

Instagram autorky

Twitter autorky

Vystoupení autorky na TED talks