Tělo sčítá rány

Jak trauma dopadá na naši mysl i zdraví a jak se z něj léčit

Bessel van der Kolk

Kniha Tělo sčítá rány

Běžně
Běžná cena je maloobchodní cena, za kterou je kniha obchodována na knižním trhu.
Cena

skladem

Běžně
Běžná cena je maloobchodní cena, za kterou je kniha obchodována na knižním trhu.
Cena
Formáty

ihned ke stažení

Běžně
Běžná cena je maloobchodní cena, za kterou je kniha obchodována na knižním trhu.
Cena
Formáty

mp3

ihned ke stažení

Namlouvá

Tomáš Voženílek

Délka

16:34 h

Přehrát ukázku
-0:00

Slevy zvýhodněných balíčků jsou kalkulovány z běžné ceny, za kterou je kniha obchodována na knižním trhu

#1 Bestseller podle New York Times

Trauma nelze obejít. A jeho následky zažívají mnozí – možná vy, možná vaši blízcí; vždy však ovlivňuje životy celého okolí. A není v silách trpícího, aby bez pomoci zvládl projevy v podobě depresí, chronických potíží, alkoholismu, sebepoškozování, obezity či pocitů studu a osamělosti. Dr. Bessel van der Kolk, přední světový odborník na trauma, strávil více než tři desetiletí prací s obětmi různých traumat. I díky jeho poznatkům a zkušenostem se nyní můžete vydat na možná dlouhou, ale nadějnou cestu k lepšímu a plnějšímu životu.

O knize

Bessel van der Kolk popisuje s laskavostí a otevřeností příběhy, s nimiž se setkal v klinické praxi, a dělí se o výsledky svých výzkumů v oblasti terapie posttraumatické poruchy. Prokázal jimi, že zanedbávané či zneužívané děti, účastníci nehod a katastrof, váleční veteráni či oběti násilných činů, potřebují víc než medikamenty. Skutečné uzdravení vede přes hledání cesty k sobě samým, k vlastnímu tělu, které si v nekonečné smyčce udržuje otisk prožitého utrpení. V knize odhaluje, jak prožité trauma negativně ovlivňuje tělo i mozek a mění schopnost ovládat se, vnímat se, zažívat radost, potěšení a důvěru. Popisuje také, jakou roli hrají v rozvoji vývojové traumatické poruchy geny a hormony, v neposlední řadě též rodičovská láska a péče v prvních letech života.

Druhou část knihy věnuje van der Kolk inovativním léčebným postupům. Autor své pacienty vybízí, aby se zapojili do libovolné formy práce s tělem, která napomáhá obnovení zdravého vztahu k sobě i k druhým. V knize proto najdete doporučení metod neurofeedbacku, hypnózy, meditace, ale také sportu, tance, hudby, jógy, psaní či kurzů herectví.

Ve své oceňované knize nabízí přístupným způsobem naději všem, kdo prožitým traumatem trpí, v neposlední řadě pak i jejich blízkým a pečovatelům.

Parametry
Původní název:The Body Keeps the Score: Brain, Mind, and Body in the Healing of Trauma
Překladatel:Monika Martinková
Edice:Pod povrchem
Počet stránek:496
Vazba:Pevná s přebalem
Barevnost:Černobílá
ISBN:978-80-7555-130-6
Velikost:152 × 226 mm
Vydáno:30. 04. 2021
Dostupné formáty:tištěná, audiokniha, e-kniha
Cena tištěné knihy:539 
Cena e-knihy:339 
Formáty e-knihy:epub, mobi, pdf
Cena audioknihy:449 
Formáty audioknihy:mp3
V knize se mimo jiné dozvíte:
  • Traumata zažíváme všichni, jsme na ně jako lidé stavění, byť nikdy nejsou bez následků. Neumíme-li však porozumět vlastní mysli a tělu, utrpení se prohlubuje.
  • Sebedestruktivní chování je často vyvoláno snahou znovu cítit a získat kontrolu nad svým životem.
  • Projevy traumat mohou simulovat psychiatrické diagnózy, terapie je však neúčinná, pokud neřeší skutečnou podstatu potíží.
  • Trýznění lidé popírají realitu a oddělují se od ní, aby přežili. Přestávají tak chápat, kým jsou, co cítí, a čemu a komu mohou důvěřovat.
  • Volba profesionálního terapeuta je důležitým krokem v terapii. Jak poznat toho správného? A kdy zapojit psího kamaráda?
  • Většina významných iniciátorů společenských změn zná trauma důvěrně z osobní zkušenosti. Oprah Winfreyová, Maya Angelouová, Nelson Mandela a Elie Wiesel... Přečtěte si životní příběh kteréhokoli vizionáře a najdete postřehy a touhy plynoucí z toho, že museli čelit zkáze.
Obsah
Řekli o knize

„Van der Kolk čerpá z třicetileté zkušenosti v oboru a dokazuje, že trauma je jednou z nejnaléhavějších otázek veřejného zdraví. Kniha plná vědeckých poznatků a lidských příběhů je intenzivním čtením, a odolnost jeho pacientů dojemná.” New Scientist

„Kniha plná moudrosti, lidskosti, soucitu a zasvěcených postřehů vycházejících z klinické praxe, výzkumu a poznání v oblasti traumatického stresu. Je to nezbytné čtení pro odborníky na duševní zdraví i zdravotní péči obecně, pro traumatizované lidi a jejich blízké. A také pro všechny, kteří hledají řešení zdravotních či sociálních problémů, s jejichž pomocí by naše společnost mohla vystoupit ze začarovaného kruhu traumatu a násilí.“ Rachel Yehudová, profesorka v oboru psychiatrie a neurovědy působící na Lékařské fakultě Mount Sinai v New Yorku

„Tělo skutečně sčítá rány. Van der Kolkova schopnost to doložit pomocí přesvědčivých příběhů, jeho průkopnické úsilí a zkušenosti s vývojem v oboru i jeho vlastní poznání, a především objevování cest, jak s lidmi účinně pracovat na základě všímavosti k tělu (stejně jako k myšlenkám a emocím) skrze jógu, pohyb a divadlo, znamenají pro svět terapie úžasný a vítaný závan čerstvého větru a možností.“ Jon Kabat-Zinn, autor knihy Život samá pohroma

O autorovi

Bessel van der Kolk

Prof. Bessel van der Kolk (*1943) je zakladatelem a bývalým lékařským ředitelem Kliniky pro léčbu traumatu v Brookline v Massachusetts. Působí také jako profesor psychiatrie na Lékařské fakultě Bostonské univerzity a ředitel Národní sítě pro komplexní léčbu traumatu. Žije v Bostonu.

Materiály k audioknize

Grafy, tabulky a obrázky do audioknihy převést neumíme. Můžete si je však prohlédnout v doprovodných materiálech, které jsou vám zdarma k dispozici.

Vaši Melvilové

Doprovodné materiály