Doprava zdarma nad 750 Kč

Sleva 15-27 % na balíčky

Papírové knihy vždy skladem

Odesíláme do 2. pracovního dne

Svět knihy 2021 – přednáška

Naše služby vyvinuté původně pro nás, nyní k dispozici pro další nakladatele:

Námi používané služby, které se nám osvědčily:

Řízení projektů a plánování

Databázový systém pro běžné uživatele

Automatizace a propojení různých služeb dohromady

Digitální podpis smluv

Plánování schůzek, rezervace a hlasování

Nástroje pro vizuální plánování a mindmapping

Rychlá tvorba grafiky

Další zdroje:

Vaše dotazy, které jste nám poslali

1. Audioknihy. Je cesta digitalizace cestou nevyrábění CD? Nebo doporučujete držet formát CD?

V našem vydavatelství jdeme výhradně cestou downloadu. Výrobu CD jsme zkoušeli u dvou titulů, ale neměli jsme s nimi moc velký úspěch. U literatury osobního rozvoje, na kterou se specializujeme, CD tedy nemůžeme doporučit – cílová skupina zákazníků preferuje poslech přes aplikace v telefonech nebo počítačích. U beletrie však CD mohou fungovat, tady opravdu záleží na vaší cílové skupině. Celkově jsou však CD v dnešní době jen „doplněk“, primární prodeje se realizují přes on-line distribuční kanály – a to i u beletrie, jak víme od kolegů z jiných vydavatelství. Podle zpráv od velkých prodejců navíc covid ústup cédéček velmi urychlil.

Vydání audioknihy ve formě downloadu má několik výhod: nepojí se s dalšími náklady na lisování CD, skladování, distribuci (ušetříte desítky až stovky tisíc Kč na výrobních nákladech). Jakmile máte audioknihu hotovou, může jít ještě ten den do prodeje, nečekáte další měsíc na vydání – čímž se dokážete svézt na vlně marketingu, kterou provází vydání papírové knihy a e-knihy.

Odpověděla: Gabriela Otteová

2. Životní cyklus appek na tržištích je dost dynamický. Když srovnám s bankami, které provozují core části na mainframe, tak „knihu“ musíte spravovat v systému desítky let. Nebo vás budoucnost příliš netrápí?

E-knižní tituly nemusíme po vydání zpravidla už dál technicky řešit – stále vyhovují standardům a stále se prodávají, přitom některé už mají téměř deset let. Žádné nové e-knižní formáty se od té doby neujaly. Případná aktualizace se tedy spíš může týkat obsahu, ale i ta je jednoduší než u tištěné knihy.

Odpověděl: Vít Šebor

3. Před deseti lety byly e-knihy hit se samostatnými konferencemi. Ale zase takový hit to asi není, když třeba Deník N zkusil tři e-knihy a pak sena to vykašlal. A také mají vlastní e-shop. OK, asi se nebudete přímo vyjadřovat ke konkurenci, ale obecně máte s e-knihami úspěch?

Kolegyně Zuzana Strachotová odpověděla přímo v přednášce, nicméně aspoň stručně shrnujeme: e-knižní trh je už velký a vyspělý, takže titul od titulu či nakladatel od nakladatele se mohou v úspěšnosti dramaticky lišit. U nás jsme s e-knihami spokojeni: loni jsme 13 % knih prodali jako e-knihy. Na našem trhu navíc existují nakladatelství, která se zaměřují výhradně na prodej e-knih. V závislosti na žánru může u některých titulů čini podíl prodeje e-knihy i 50 %.

Odpověděli: Vít Šebor a Zuzana Strachotová

4. Jaké množství finančních prostředků řádově investujete v Melvilu do vývoje aplikací?

Dokud jsme si aplikace vyvíjeli pro svoji potřebu, šlo o nižší statisíce. Po rozhodnutí nabízet je i dalším nakladatelům musíme do vývoje investovat mnohem víc a přehoupáváme se k milionům.

Odpověděl: Vít Šebor

5. Vlastní e-shop, hmm, ale tohle je pohled nakladatele a vydavatele, ne autora, který je schopen napsat vlastní knihu, ale ne se věnovat prodeji.

Naše přednáška i nástroje jsou určeny primárně knižním nakladatelům, protože agenda je pro různé nakladatele do velké míry společná. Jste-li autor, který nemá možnosti nebo čas věnovat se prodeji, není důvod řešit vlastní e-shop. Chcete-li jen psát, je pro vás nejlepší zůstat v tradiční roli autora a „jen“ nabídnout zavedenému nakladateli rukopis. Chcete-li si knihu vydat, ale neřešit už prodej, pak existují nakladatelé, kteří se věnují výhradně prodeji elektronických knih a zajistí za vás distribuci či případný marketing. Také doporučujeme Pointu, která se na pomoc „samonakladatelům“ přímo specializuje.

Odpověděla: Zuzana Strachotová

6. Právo má dvě strany mince. Můžete používat právní nástroje pro ochranu vašich knih. Ale pokud provozujete vlastní e-shop, pak na vás dopadá například legislativa okolo ochrany osobních údajů, napojení platební brány… a cyber kriminalita je na akcelerovaném vzestupu. Takže jak řešíte pojištění proti cyber rizikům při provozu vlastního e-shopu?

Dodržujeme standardy kybernetické bezpečnosti. Zabezpečení si nepíšeme sami, ale využíváme již hotových řešení, kde je zajištěn jejich rozvoj a údržba. Provoz hostujeme u firem, které se provozem serverů zabývají a zajišťují také zabezpečení. Pro případ bezpečnostních incidentů máme zpracovány postupy, které dodržujeme. Stejně tak dodržujeme směrnice o zpracování osobních údajů (GDPR).

Odpověděl: Pavel Dvořák (IT manažer)

7. Říkáte, že Miluška strojově čte data ze smluv. Jakým způsobem se smluvními dokumenty pracujete, že jsou strojově čitelné? A máte nějaký tip na vhodný workflow nad nimi? Díky.

Děkuji moc za váš postřeh a dotaz, rozproudil totiž podnětnou diskuzi mezi mnou a kolegou z vývoje. Tady došlo během prezentace bohužel z mé strany k zavádějící formulaci. Miluška sama o sobě číst data ze smluv zatím nedokáže. Smluvní parametry se musí jednou ručně zanést do zdrojového souboru Milušky, ze kterého si pak už kdykoli údaje „sama přečte“, spáruje je s prodejními daty (které má u nás z aplikace Edita), spočte vyúčtování a vygeneruje hlášení majiteli práv. Kolega však říkal, že jsem nebyla daleko od pravdy, že čtení smluv by nemusel být problém – v případě unifikovaných smluv. Tento proces (parsování) už totiž máme zvládnutý v Editě, která opravdu čte jakékoli prodejní hlášení či faktury v libovolném formátu (PDF, XLS, CSV atd.) a zapisuje data do tabulky.

Ohledně workflow nad dokumenty: veškeré dokumenty a smlouvy archivujeme pouze v elektronické podobě a podepisujeme výhradně on-line. Má to dvě velké výhody. První z nich je ušetření času a materiálů (nic netiskneme, neposíláme poštou, nic fyzicky nezakládáme). Druhá podstatná výhoda je, že lze ve smlouvách efektivně vyhledávat, aniž bychom smlouvy museli otevřít. Pokud podepíšete smlouvy elektronicky a máte je uloženy v původním PDF, nikoliv v oskenované podobě, můžete vyhledávat klíčová slova už ve vyhledávání v cloudu/složce. Licenční a překladové smlouvy ukládáme přímo do Airtable, do karty konkrétní knihy.

Pokud občas potřebujeme něco oskenovat, používáme na to jednoduchou aplikaci, která je zdarma – Adobe Scan. Nemusíte mít scanner, stačí chytrý telefon – kterým smlouvu vyfotíte, a aplikace vám z fotky udělá pěkný, oříznutý, čitelný scan, v PDF, který můžete rovnou dál sdílet, uložit do cloudu, apod. Všechny scany jsou uloženy také přímo v aplikaci, takže je mám v mobilu rychle po ruce, když potřebuji.

Odpověděla: Gabriela Otteová (pro více informací napište na gabriela.otteova@melvil.cz)

8. Inspirujete se knihami, které vydáváte, i u vás v nakladatelství? Jakými konkrétně? Čím víc odpovědí, tím lépe.

VŠ: Ano, takových knih bylo hodně. Celkový směr nakladatelství v jeho počátcích velmi ovlivnila kniha Mít vše hotovo, díky níž jsme se edičně začali věnovat osobnímu rozvoji. Restart nás naučil, jak být pružný a úsporný; že cílem nesmí být co největší množství titulů, ale jejich kvalita a prodejnost, přinášející nakonec i mnohem zajímavější ziskovost. Začněte s PROČ nás přimělo hodně přemýšlet nad smyslem toho, co děláme a co dál dělat chceme. Hluboká práce vedla k systematické snaze o eliminaci zbytečného vzájemného vyrušování. Po přečtení Zdravých střev mnoho kolegů začalo aktivně řešit svoji mikrobiotu a Proč spíme je vedlo k hromadnému nákupu nočních žárovek bez modrého světla :)

ZS: Pro mě osobně byla například velice inspirativní Alchymie. Tato mimořádně čtivá kniha o marketingu mi ukázala, že dělat věci občas jinak, i když pro ně nejsou „číselné“ důkazy, vůbec nemusí být špatně, ba naopak. Válka umění mi dala jednu poučku, která už mi několikrát „zachránila život“. A Tělo sčítá rány dalo odpovědi na tolik otázek, že už jsem tuto knihu doporučila desítkám lidí.

Odpověděli: Vít Šebor a Zuzana Strachotová

9. JJ v rámci oddělení si nasaďte tuhle malou appku a ukažte tomu IT, jak to dělají špatně. Tak tohle ve velkém korporátu raději nedělejte. Jde o typické šedé IT a za tohle vás compliance, security a právní stáhnou z kůže zaživa.

Je pravda, že čím větší společnost, tím náročnější je implementace nových postupů. Nicméně v české nakladatelské branži takto striktně fungujících korporací moc není, možná žádná. O nasazení našeho softwaru jednáme i s největšími českými nakladatelskými domy a nezdá se, že bychom tam naráželi na uvedený problém.

Odpověděli: Vít Šebor a Zuzana Strachotová

Podpora & řešení problémů

Máte problém? Nejste spokojeni se zásilkou? Něčemu nerozumíte? Naše knihy vás nebaví? Našli jste chybu?

napište nám email na nelibisemi@melvil.cz

— anebo —

klikněte na zelenou bublinu s otazníkem v pravém dolním rohu této stránky a napište svou stížnost, dotaz či požadavek.

Čekáme na vaše připomínky a rádi je rychle vyřešíme!

Věstník

Zdaleka nejlepší způsob, jak se dozvědět o tématech a knihách, které by vás měly zajímat, je registrace k odběru našeho věstníku. Rozesíláme jej nejvýše 12x do roka.

TIP: klikněte sem pro ukázky předchozích věstníků